Parafię erygował biskup poznański Paweł w 1236 r. Pierwotny kościół parafialny, drewniany, ufundowany w 1236 r. przez księcia wielkopolskiego Władysława, stał w Radzimiu nad Wartą. Od 1360 r. patronat nad kościołem sprawowali Kawalerowie maltańscy. Po skasowaniu klasztoru przez rząd pruski, abp Marcin Dunin przeciwstawił się decyzji rządu o zniesieniu parafii. W 1833 r. kościół został zamknięty przez policję pruską. W 1871 r. zbudowano obecny kościół pw. św. Mikołaja w Maniewie. Kościół reprezentuje styl neogotycki. Ze starego kościoła w Radzimiu, dziś nieistniejącego, pozostał łaskami słynący wizerunek Bogarodzicy Maryi. Dzieło to pochodzi z XVII wieku.
Przed kościołem stoi okazały budynek bramy w tym samym stylu, pełniący także rolę dzwonnicy. Całość otacza murowane ogrodzenie z czasów budowy świątyni. Za kościołem mieści się grobowiec ks. prałata Stanisława Krygiera, tutejszego proboszcza.
Kaplica pw. św. Wawrzyńca w Ocieszynie. Usytuowana w centrum wsi, jej wiek szacuje się na ponad 150 lat. Jako budowla murowana i otynkowana została wzniesiona, na planie ośmioboku w miejscu niewielkiej, drewnianej kapliczki pw. św. Wawrzyńca. W 1979 r. przeprowadzono jej rozbudowę, a w 2013 roku z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej wyremontowano dach oraz na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono na jego szczycie sygnaturkę. Wnętrze kaplicy przykuwa uwagę przede wszystkim barokowymi elementami rzeźbiarskimi w ołtarzu oraz tabernakulum w stylu rokoko z połowy XVIII w.
Dłuższa, bardziej szczegółowa historia dostępna tutaj: Historia_Radzim_Maniewo.